Algoma District Masonic Web Site

District Information & Events

 

District Information

What Is New

D.D.G.M.
Officers & Committees
Meetings, Events and Information
Ch.I.P. Program
Lodge Locations
Past DDGM's
Grand Master Visitations
William Mercer Wilson Medal
Traveling Square
Cornerstone Lodges
Local Links

 

Local Lodges & Events

 

Connaught # 511
Fort William # 415
Hornepayne # 636
Kaministiqua # 584
Kenogamisis # 656
Port Arthur # 499
Shuniah # 287
Superior # 672
Terrace Bay # 662
Thunder Bay # 618

 

Communications

 

Ontario Mason Magazine
District Newsletters
District Association
Protocol & Etiquette
Education Monthly
Reflections
DDGM Communiques

 

Masonic Affiliates

 

Grand Lodge
Lakehead Shrine Club
Scottish Rite
York Rite

 

 

Superior Lodge A.F. & A.M. No. 672 G.R.C.

Past Masters

(Click on picture for larger image)

 

 

Year Name Year Name
2014 Robert McILroy 2015   Leif Richard Bomann Andersen
2012 * William K. Robinson 2013   Martin W. Bunch
2010   Dennis D. Lesperance 2011   Kyle C. Lesperance
2008 Cedo Jankovic 2009  Ronald J. Brace
2006   Robert F. Manz 2007   Robert F. Manz
2004  Steven Carruthers 2005    Robert F. Manz
2002 Robert H. Abbott 2003  Steven Carruthers
2000 *  John M. Humphrey 2001 ** Neil Cederwall
1998  Wm. Edward Watson 1999 *  John M. Humphrey
1996 Hugh R. Mableson 1997  Wm. Edward Watson
1994  Robert H. Abbott 1995  Hugh R. Mableson
1992  Gary L. Nelson 1993  Gordon R. Boulter
1990  John M. Humphrey 1991  Gary L. Nelson
1988 Lorne G. Townes 1989  John M. Humphrey
1986  C. Scott Robinson 1987 ** Donald J. Doiron
1984 ** Neil Cederwall 1985 * David S. Hall
1982 * Donald A. Ruoho 1983 ** Gerald J. Brennen
1980 ** Edward Martin 1981 ** Elmer O. Swanson
1978 ** Donald E. Martin 1979 * Dusan Mihailovic
1976 Lloyd T. Stansell 1977 ** Kenneth E. Sutton
1974 ** T. John Harding 1975 ** Donald J. Doiron
1972 Ronald A. Roy 1973 ** Jack Humphrey
1970 ** Henry W. Hill 1971 ** James B. McLeod
1968 * Allan A. Kelly 1969 ** Thomas D. Jeffery
1966 Norman J. Mason 1967 ** Russell R. Mableson
1964 ** Isaac Mutch 1965 ** Ronald S. Dawes
1962 ** Aimie E. Lebel 1963 ** Stanley Gordon
1960 ** Neal Lanktree 1961 ** Henry W. Hill
1958 ** John Cearnes 1959 * James C. Scott
1956 ** George A. Law 1957 ** Robert E. Abbott
1954 ** William H. McKinley 1955 ** Frederick T. Smith
1952 ** Cecil J. S. Hall 1953 ** Cecil J. S. Hall

Past Masters affiliated with Superior Lodge From Other Lodges

W. Bro. Robert H. Abbott  ** W. Bro. John T. Dunlop
R.W. Bro. Cedo Jankovic  W. Bro. Leif R. B. Andersen
W. Bro. Robert J. McIlroy  W. Bro. Geoffrey S. Allan

W. Bro. Martin Bunch

V.W. Bro. William D. Calder

** Remembrance  * Withdrawn